Hello,
I thought of starting a new series that tackles topics that could be involved in the IaC (Infrastructure as Code) approach. I wanted to start this series with Terraform first. In fact, I wish you to read Terraform which has been heard and known by many people once again from me. In this first article of the series, you will see general information about IaC, general information about Terraform, and some examples of basic scenarios for Terraform. Also, according to my plans, I intend to share more than one article for any tool in this series.

About IaC

As the name…


Merhabalar,

Bugün itibariyle, IaC (Infrastructure as Code) yaklaşımına dahil olabilecek konuları ele alan yeni bir seri başlatmayı düşündüm. Bu seriye ilk olarak Terraform ile başlamak istedim. Aslında artık çoğu kişi tarafından duyulmuş ve bilinen Terraform’u birkez de benden okumanızı dilerim. Serinin bu ilk yazısında IaC ile ilgili genel bilgiler, Terraform ile ilgili genel bilgiler, ve Terraform için giriş seviyesinde bazı senaryo örnekleri göreceksiniz. Ayrıca planlarıma göre bu seri içerisinde herhangi bir tool için birden fazla yazıyı da sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

IaC Hakkında

Infrastructure as Code (IaC) isminden anlaşılacağı gibi kısaca altyapının code a dönüştürülmesidir. Burada bahsettiğimiz “code”, ortamlarımızın (infrastructures) ihtiyaç duyabileceği tüm…


Nowadays, many applications and the environments where these applications are located have started to evolve quickly in accordance with the container architecture. When we look at it from a large frame, this technology which is in all other sectors, especially in the IT sector, has become a trend in the meeting process that started especially with Docker. When this is the case, it has become important to understand where today’s features of Docker come from. Knowing the history and development processes of this technology, it is possible to understand what we expect, to combine the missing parts, to see how…


Günümüzde baktığımızda artk birçok uygulama ve bu uygulamaların çalıştığı ortamlar hızlı bir şekilde container mimarisine uygun olarak evrimleşmeye başladı. Özellikle Docker ile birlikte başlayan tanışma sürecinde, büyük çerçeveden baktığımızda başta IT sektörü olmak üzere diğer tüm sektörlerde olan bu teknoloji bugün trend haline geldi. Durum böyle olunca da örneğin Docker’ın sahip olduğu bugünkü özelliklerinin nerelerden geldiğini anlamış olmak önemli hale geldi. Bu teknolojinin geçmişini bilerek ve gelişme sürecine hakim olarak neler beklediğimizi anlayabilmek, eksik kalan parçaları birleştirmek, bugün kullandığımız teknolojilerinin nasıl bugünkü haline evrimleştiğini görebilmek veya gerektiğinde bunların üzerine katarak yeni araçlar geliştirmek mümkündür. İşte “Container Mimarisi” tarihi…


Merhaba,uzun bir aradan sonra OpenStack serisinin 2.yazısıyla devam ediyoruz.Bir önceki yazıda OpenStack hakkında genel bilgiler ve kullanım alanlarıyla ilgili genel bilgileri sizinle paylaşmıştım:

Bu yazıda ise OpenStack bileşenleri ve mimarisi üzerine bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Diğer bulut sağlayıcılarında olduğu gibi OpenStack de bazı servis bileşenlerinden oluşan bir yapı.Bunlar bazıları “temel servisler” diğerleri ise “additional(ek,ilave) servisler” olarak adlandırabileceğimiz ekstra bileşenlerdir.Ayrıca tüm bu servisler Python dilinde yazılmıştır.

Temel servisler adından da anlaşılabileceği gibi diğer tüm servislerin onlarla konuşarak çalışabilmesi için gerekli olan bileşenlerdir.Yazının devamında bahsedeceğim bu servislerin kurulumları tek tek yapılabilir.Aslında ileriki kurulum yazılarında bahsedeceğim gibi temel servisleri işletim sistemine Packstack…


Merhabalar,bu yazımızda Traefik ve Let’s Encrypt sertifikası kullanarak Docker üzerinden bir Wordpress sitesinin nasıl kurulduğunu incelemiş olacağız.Gerekli işlemleri,DigitalOcean üzerindeki bir Droplet üzerinde yapacağız ve Wordpress sitemize bir domain name tanımlayacağız.

Detaylara girmeden önce biraz Traefik ve Let’s Encrypt’den bahsedelim…


Merhabalar, öncelikle böyle bir seriyi neden yazdığımı belirtmekle başlamak istiyorum. OpenStack ile ilgili maceramda kendim için bir referans olması ve konu hakkında “Belki başka insanlara da yardımı dokunur.Kolay anlaşılabilen Türkçe bilgiler ve sorunların çözümü olan yazılar yazarım.Aynı zamanda kendimi daha da geliştirebilirim.” düşüncesiyle başladığım bir seri.Hatalarım ve eksik kaldığım yerler belki de olabilir.Umarım ben ve diğer herkes faydasını görür.

Peki OpenStack nedir?

OpenStack, “Bulut Teknolojileri” alanında veri merkezleri içerisine kurulan,kaynakların(ağ,depolama vs.) yönetimini ve kontrolünü temel servisleri ile tek bir yerden sağlamak,daha çok ve temelde IaaS modelinde(Murano Project ile PaaS) hizmet vermek için tasarlanan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir bulut hizmetidir.

Tarihçe

2010 yılında…


Wowza Streaming Engine ve MongoDB Entegrasyonu[Java API]

Merhabalar,bu yazımda bir streaming uygulaması olan Wowza Streaming Engine den bahsedeceğiz.Bununla beraber Wowza daki bir stream in bilgilerini MongoDB’ye nasıl yazıldığını göreceğiz.

Öncelikle…

Streaming Nedir?

Kısaca streaming,internet üzerinden sağlanan görüntülü ve sesli canlı yayınlardır diyebiliriz.Bugün kullandığımız Twitch,Youtube,Facebook,Instagram,canlı radyo ortamları ve daha birçok canlı yayın gerçekleştiren platformların da yaptığı tam olarak budur.Aşağıdaki resimdeki basitçe arkasındaki yapıyı anlayabiliriz:

Ozan Eren

Network Management System Product Specialist @Nokia,TR // LinkedIn:ozan-e // GitHub:oziie

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store